Rasprostranjenje
Mala zelena žaba je naseljava ravničarske/nizijske dijelove centralne i istočne Europe. Izolovane populacije nalazimo u Norveškoj i Švedskoj. Vrsta je introducirana u Španiju, a u Englesku je ponovno naseljena* nakon uništavanja prirodnih populacija iste vrste.
U Bosni i Hercegovini naseljava samo sjeverne dijelove teritorije uz dolinu rijeke Save (slika gore). Vrlo je rijetka i sporadično nalažena vrsta.
Opis vrste
Odrasli mogu narasti maksimalno do 9 cm dužine. U usporedbi sa velikom zelenom žabom, razlikuju se po veličini, kao što sam naziv kaže. Zvučni mjehuri mužjaka su bjelkasti, dok je stražnji dio bedra žućkasto – narančast, smeđe boje ili crn. Stražnje noge su nešto 16 kraće i ne dosežu vrh njuške, a metatarzalna kvržica je velika, tvrdih i oštrih rubova, otprilike 2/3 dužine palca stražnje noge (Slika 5.). Njuška je dosta šiljata. Boja je vrlo varijabilna, od pretežito zelenih do gotovo smeđih jedinki. Često je prisutna svjetla pruga na leđima, a dorzolateralni nabori su svijetle boje. Mužjaci za vrijeme parenja mogu poprimiti žućkaste nijanse na glavi i leđima. Općenito, varijacije u samom obojenju i veličini metatarzalne kvržice su izrazito velike. Glasaju se slično kao P. ridibundus, ali jasnije i s manje rezonancije.
Stanište
Jedinke nalazimo pokraj plitkih vodenih površina koje se periodički isušuju kao što su plavljena staništa, barice na livadama i na rubnim močvarnim dijelovima miješanih i listopadnih šuma. Povremeno nastanjuje veće lokve i jezera, naročito ako stanište dijeli s vrstom P. kl. esculentus (poznato kao L-E sistem). Kao i P. ridibundus riječ je o dnevnoj životinji koja voli sunce, ali može biti aktivna po noći. Manje je akvatična u odnosu na druge zelene žabe i može migrirati na velike udaljenosti. Hibernira na kopnu.
Ugroženost i zaštita
Ne adaptira se dobro na nagle promjene u okolišu, stoga ju ugrožava gubitak staništa uslijed poljoprivrede i urbanizacije, preusmjeravanja vodenih tokova, isušivanja močvarnih područja te unosa predatorskih riba u njena staništa. Dodatno ju ugrožava kompeticija s P. ridibundus populacijama na istim staništima. Na području bivše Jugoslavije, i kod ove je vrste primijećeno smanjenje broja jedinki kao posljedice lova.
Literatura